DŁA PACJENTÓW

Informacje dla pacjentów

Informator dla pacjentów leczonych aparatami stałymi

Leczenie aparatem stałym przebiega według określonego planu przedstawionego schematycznie na wizycie konsultacyjnej. Aparat nie działa samoistnie, wymaga aktywacji na wizytach kontrolnych. W trakcie leczenia wymienia się łuki, czyli aktywne elementy aparatu, według określonej sekwencji. Należy liczyć średnio 3-4 łuki na szczękę i 3-4 łuki na żuchwę w ciągu całej terapii. Wizyty kontrolne, płatne, odbywają się co 4, 6 do 8 tygodni, w zależności od fazy leczenia i rodzaju aparatu, przy czym wizyty z wymianą elementów aparatu są droższe od zwykłej wizyty kontrolnej. Czas leczenia aparatem stałym wynosi średnio 2-3 lata.

W czasie leczenia aparatem stałym wymagane jest od pacjenta stosowania się do zaleceń lekarza. Nie wykonywanie tych zaleceń, nie noszenie wskazanych dodatkowych elementów, odklejenie zamków i pierścieni czy deformowanie łuków znacznie wydłuża czas leczenia.

Na każdej wizycie kontrolowana jest higiena jamy ustnej pacjenta. W przypadkach, gdy trzykrotnie stwierdzi się zły stan higieny, odnotowany w karcie, poparty przerostem czy stanem zapalnym dziąseł i nadmierną ilością płytki nazębnej, aparat zostanie natychmiast ściągnięty bez zwrotu poniesionych dotychczas kosztów.

Po leczeniu aparatem stałym wymagane jest leczenie retencyjne, które ma za zadanie utrzymać uzyskany efekt. Do tego celu służą specjalne aparaty retencyjne, które mogą być zdejmowane lub mocowane na stałe. Aparaty te muszą być dopasowane najpóźniej w 24 godzimy po ściągnięciu aparatu stałego. Pacjent otrzymuje schemat noszenia aparatu retencyjnego w momencie jego otrzymania. Wizyty kontrolne z aparatem retencyjnym odbywają się średnio co 3-4 miesiące. Czas leczenia retencyjnego uzależniony jest od nasilenia wady przed leczeniem oraz wieku pacjenta, a wynosi około 2 lat.