APARAT PENDELUM


Jest to aparat montowany na stałe na podniebieniu do zębów przedtrzonowych – stałe czwórki i piątki i do trzonowych – szóstki. Aparat lekko dotyka podniebienia. Jego zadaniem jest dystalizacja – przesuwanie do tyłu zębów trzonowych (szóstki i siódemki).

Najlepsze efekty przynosi u pacjentów w okresie wzrostu tj. 11-13 lat, ale również z powodzeniem jest stosowany jest u dorosłych. Okres aktywnego leczenia aparatem wynosi około 3-9 miesięcy. Po leczeniu aktywnym jest zdejmowany, a na jego miejsce w ciągu 24 godzin zamontowany zostaje, podobny w budowie, aparat Nance’a, który ma za zadanie „utrzymać” trzonowce we właściwej pozycji. Aparat stabilizujący trzonowce zakładany jest na ok. 3-6 miesięcy.

Podczas pierwszych dni poszerzania szczęki możesz odczuwać lekki dyskomfort, a nawet niewielki ból. To mija w ciągu 3-7 dni. Możesz w tym okresie przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Ból, którego możesz doświadczyć, nie będzie większy niż ból mięśni po forsownym wysiłku.

Podczas noszenia aparatu zmieni się wymowa. Można przyzwyczaić się do obecności aparatu głośno czytając przez okres kilku dni. Jedzenie to następna zmiana, która Cię czeka. Przez okres pierwszych tygodni spożywaj posiłki pokrojone na małe kawałki. Unikaj jedzenia spaghetti, bigosu, kiszonej kapusty, chrupiącego pieczywa i mięsa, chrupek, chipsów oraz żucia gumy. Pamiętaj! Dobra higiena jamy ustnej stanowi o powodzeniu leczenia. Należy używać, oprócz szczotki i pasty do zębów, również płynów do płukania jamy ustnej. Na języku lub czasem na podniebieniu może pojawić się odcisk aparatu, co nie jest problemem – to zniknie. Natomiast jeśli pojawi się infekcja w tej okolicy, to jest to już niedobry objaw. Właściwa higiena zapobiega takim sytuacjom.

Mam nadzieję, że ta informacja przybliżyła cele i podstawowe założenia leczenia aparatem Pendulum. Jeśli wystąpiły jakieś niejasności, proszę zwrócić się do prowadzącego lekarza ortodonty z prośbą o wyjaśnienia.