APARAT HYRAX


Aparat Hyrax jest aparatem stałym, cementowanym na zębach pacjenta na okres 3-6 miesięcy. Aparat dokonuje poszerzenia szczęki (w okresie ok. 30 dni).

Szczęka jest zbudowana z dwóch osobnych części kostnych połączonych krętym szwem włóknistym w linii pośrodkowej. Podczas rozkręcania śruby aparat przez pierwszy miesiąc delikatnie rozluźnia to połączenie powodując odsunięcie się połówek kości od siebie. To powoduje poszerzenie szczęki, stanowiąc bazę do korzystnego ustawienia zębów. W ciągu najbliższych 4-6 miesięcy tworzy się nowy szew kostny, ponownie łącząc na stałe kości.

Podczas pierwszych dni poszerzania szczęki możesz odczuwać lekki dyskomfort, a nawet niewielki ból. To mija w ciągu 3-7 dni. Możesz w tym okresie przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Ból, którego możesz doświadczyć, nie będzie większy niż ból mięśni po forsownym wysiłku. Najlepsza rada w tym przypadku to używać mięśni. Żuj więc tyle, ile możesz – zęby szybciej się przyzwyczają.

Możesz również oczekiwać, że pojawi się szpara między zębami przednimi. Jest to normalny objaw odsunięcia się od siebie połówek szczęki. Ta szpara w linii pośrodkowej szczęki może ulec samoistnemu zamknięciu lub, jeśli to nie nastąpi, zamknie się ona podczas aktywnego leczenia aparatem stałym, cienkołukowym.

Śrubę aparatu należy rozkręcać przez okres 4 tygodni, 1 x dziennie, ¼ obrotu, czyli 1 mały ruch. Najlepiej robić to wieczorem, sam lub przy czyjejś pomocy.

Podczas noszenia aparatu zmieni się wymowa. Można przyzwyczaić się do obecności aparatu głośno czytając przez okres kilku dni. Jedzenie to następna zmiana, która Cię czeka. Przez okres pierwszych tygodni spożywaj posiłki pokrojone na małe kawałki. Unikaj jedzenia spaghetti, bigosu, kiszonej kapusty, chrupiącego pieczywa i mięsa, chrupek, chipsów oraz żucia gumy. Pamiętaj! Dobra higiena jamy ustnej stanowi o powodzeniu leczenia. Należy używać, oprócz szczotki i pasty do zębów, również płynów do płukania jamy ustnej. Na języku lub czasem na podniebieniu może pojawić się odcisk aparatu, co nie jest problemem – to zniknie. Natomiast jeśli pojawi się infekcja w tej okolicy, to jest to już niedobry objaw. Właściwa higiena zapobiega takim sytuacjom.

Po 4 tygodniach rozkręcona śruba jest blokowana, mamy poszerzoną szczękę, ale aparat dalej będzie noszony jeszcze przez okres kilku miesięcy. W zależności od planu leczenia dalsze etapy będą kontynuowane według zaleceń indywidualnych.

Mam nadzieję, że ta informacja przybliżyła cele i podstawowe założenia leczenia aparatem Hyrax. Jeśli wystąpiły jakieś niejasności, proszę zwrócić się do prowadzącego lekarza ortodonty z prośbą o wyjaśnienia.